מהי פוביה מג'וקים?

יש שלועגים לאנשים שמפחדים מג'וקים ובראותם אחד נכנסים למתקפת חרדה ופחד גדול, מלווה בתחושה עמוקה של גועל מהחרקים ה'מפלצתיים'. לפעמים זו תגובה נורמאלית שיש לרובינו מבעלי חיים כמו ג'וקים, עכבישים, נחשים או חרקים אחרים. יש חוקרים שטוענים כי הטבע גרם לנו לפחד מבעלי חיים אלו, באופן אבולוציוני, שכן בעבר אלו היו ארסיים ומסוכנים. בנוסף, תחושת הגועל העמוקה שאנו חשים בראותנו ג'וק יכולה לנבוע מהקשר הקוגניטיבי שעושה המוח שלנו למקום המחיה של הג'וקים שאנו מכירים – הביוב. ואז, עם הופעת ג'וק יש אנשים שמייד יקשרו בינו לבין סכנת זיהום ולכלוך ויגיבו מתוך פחד מזיהום.

אולם היום המצב הוא אחר, רוב הג'וקים בעולם אינם מסוכנים. ועדיין, ישנם אנשים בשבילם הפחד מג'וקים כלל אינו עניין לצחוק אלא בעיה אמיתית וטורדנית שמחבלת להם באיכות החיים. מדובר בפחד משתק ובלתי רציונאלי – מה שנקרא בעגה המקצועית "פוביה" (בּעת). למי שסובל מפוביה מסוימת נדמה כי אותו דבר ממנו הם חרדים מהווה סכנה ממשית לחייהם ולכן מוחם מתפקד באופן הישרדותי ושולח אותות לגוף לנהוג בהתאם. יש מי שיברח בבעתה למראה ג'וק, יש מי שיפזר בביתו כמות מוגזמת של חומרי הדברה, יש מי שינקה באופן אובססיבי מתוך רצון להרחיק את הג'וקים. פוביה מג'וקים עלולה להיות מטען נפשי כבד לחיות איתו ויש לקחתו ברצינות ולטפל בו.

מהי פוביה על סוגיה השונים

פוביה הינה מצב נפשי של פחד קיצוני, ממצב או אובייקט מסוים; מדובר בפחד כרוני שאיננו רציונלי או למעשה פחד מוגזם ממשהו שאיננו מסוכן בדרך כלל. פחד שכזה עלול לשבש באופן משמעותי את חייו של אדם הלוקה בו מאחר ואותו אדם יהיה עסוק חלק גדול מהזמן בהימנעות והתרחקות מאותו דבר שמעורר בו את רגש הבעתה. ישנם סוגים שונים של פוביות – פוביה חברתית (פחד ממצבים חברתיים שונים), אגורפוביה (פחד משהייה במקומות המוניים או מקומות מהם יהיה קשה כביכול להיחלץ) ופוביה ספציפית – פחד מדבר מסוים – אובייקט, בעל חיים או פעולה מסוימים. למידע נוסף על משפחת הפוביות לחצו כאן. פוביה מג'וקים הינה "פוביה ספציפית".

תסמינים של פוביה מג'וקים

באופן כללי ישנם תסמינים שמאפיינים את כל הפוביות למיניהן. התסמינים מגיעים ממשפחת החרדות, כאשר הגוף מגיב כאמור כאילו הוא בסכנת מוות. אדם שנתקל בג'וק או חושב שישנו ג'וק בסביבתו הקרובה, ירגיש מיד אי נוחות פיזית מורגשת. נשימה מואצת, דפיקות לב, הזעה מוגברת, בחילה ועוד. לאנשים יהיה קשה מאוד להירדם ולישון אם הם חושדים כי ישנו ג'וק בקרבתם. תגובה חרדתית עלולה להגיע באופן פתאומי למראה ג'וק באופן מפתיע ומקרוב ואדם הסובל מהפוביה יגיב באופן בלתי נשלט לפחד. למשל – בריחה מחדר תוך צרחות בעתה ללא קשר לסיטואציה בה נמצאים, הסתגרות בחדר בבית לאחר שרואים ג'וק, הימנעות מוחלטת ממקום מסוים בו נצפה ג'וק וכן הלאה.

ממה נגרמת פוביה מג'וקים?

פוביה מג'וקים יכולה להופיע בשל מספר סיבות אפשריות. פחד מג'וקים יכול לנבוע מאיזו שהיא חוויה טראומטית בעבר הקשורה למראה של ג'וק.יכול להיות שהחוויה עצמה לא קשורה בכלל לג'וק, אבל נוכחותו תשאיר מטענים רגשיים שהמוח יקשר לטראומה. סיבה נוספת יכולה להיות החשיפה לטראומה של מישהו אחר – חשיפה לפחד גדול מג'וקים של אדם קרוב עליו אנחנו סומכים ובעל השפעה עלינו. אפילו צפייה בסרט בו ייראו סצנות מבהילות הקשורות לג'וקים עלולה לנטוע את הפחד הזה בליבנו. יש אפילו טוענים כי זהו פחד שעובר אלינו גנטית.

האם ניתן לטפל בפוביה מג'וקים?

התשובה היא – בהחלט ניתן לטפל. כמו בכל פוביה, הדרך שהיום הוכחה כמצליחה ביותר להתמודדות עם פחדים וחרדות הינה טיפול קוגנטיבי-התנהגותי (טיפול CBT). טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינו בעל שיעור הצלחה גבוה יחסית ומשמעותו שינוי דפוסי חשיבה אצל המטופל מתוך מטרה לתת לו את הכלים להתעמת ולהתמודד עם פחדיו בהצלחה ולכבוש אותם, ובעיקר – ולא לתת להם לשתק את חייו.

הטיפול המדובר מחולק לשני חלקים – שני רבדים הקשורים זה לזה: החלק הקוגניטיבי (חשיבתי) של הטיפול והחלק ההתנהגותי. בחלק הראשון המטפל בחשיבה של המטופל והתחושות המלוות אותה –  מזהים יחד את הגורם לפחד ואת דפוסי החשיבה הנלווים לו שמתבטאים במחשבות קשות ולא רציונאליות. באמצעות כלים שונים לומדים להחליף את המחשבות החרדתיות במחשבות הגיוניות.

בחלק השני של הטיפול המתמקד ברמה ההתנהגותית, ההתנהלות בחיי היום יום שלנו – מקבל המטופל כלים נוספים להתמודדות עם הפחד שלו מג'וקים (או פחדים אחרים), באמצעות חשיפה למקור הפחד, בהדרגה ובפיקוח כדי לבחון את דפוסי המחשבה החדשים שמראים לאדם כי איננו נמצא בסכנת חיים אמיתית ואין צורך להגיב באופן הישרדותי.

"…כשהגעתי אליך ואמרת לי שיגיע הזמן בו אוכל לראות תמונה של נחש ולא להכנס לפאניקה, לחץ יתר וחרדה מתמשכת לא האמנתי לך. זה היה כמו להאמין לך אם תגיד שיום אחד אתחיל לעוף. עכשיו שנה אחרי הפרידה אני רוצה להודות לך מכל הלב!!!!…" 
-ז.
קרא עוד >>

איך מרגיעים חרדות