מהי קלפטומניה?

קלפטומניה הינה הפרעה נפשית מורכבת אשר הלוקים בה סובלים מדחף חוזר לגניבת חפצים. היא משתייכת באופן כללי למשפחת הפרעות שכוללות דחפים בלתי נשלטים והתמכרויות.

מי שלוקה בקלפטומניה אינו שולט בדחף הכרוני הזה ולא חשוב כמה הוא נלחם בו ומנסה להתנער ממנו ללא עזרה מקצועית. גניבת החפצים מתבצעת אך ורק מתוך הדחף של הקלפטומניה ולרוב מדובר בחפצים שאין בהם שום שימוש או תועלת עבור האדם עם דחף הגניבה גם אם הם יקרים מאוד. לעיתים קרובות מדובר בחפצים זהים שוב ושוב או לפחות חפצים דומים מאותה קבוצה. הקלפטומנים גונבים בשל הצורך באקט הגניבה עצמו, ולא בשל צורך בחפצים.

המונח עצמו – קלפטומניה, מגיע במקור מיוונית, ופירושו המילולי הוא 'שיגעון הגניבה'. לאחר גניבה והריגוש שמלווה את הפעולה אצל הסובלים מקלפטומניה תגיע תחושת הקלה וסיפוק. לרוב מדובר בגניבה מחנויות ולא מאנשים פרטיים. לאחר אקט הגניבה יחושו הסובלים מההפרעה תחושה ולאחר תחושת ההקלה, הם כמעט תמיד יביעו חרטה על המעשה (אם ייתפסו) ויסבלו מרגשות אשם כבדים ומפחד מעונש.

הפרעה זו אינה שכיחה כלל ומעריכים כי פחות מאחוז מהאוכלוסייה סובל ממנה. עם זאת, מחקרים הצביעו על אחוזים גבוהים בהרבה אצל נשים מאשר גברים. עובדה זו מתחברת גם למחקרים נוספים שאבחנו כי רבים מהסובלים מקלפטומניה סובלים גם מהפרעות אכילה כמו בולימיה ואנורקסיה ולפעמים רואים בה תופעת לוואי ישירה של הפרעות אלו (מעלה 65% התאמה בין חולי בולימיה לסובלים מקלפטומניה). תופעת הקלפטומניה קיימת גם אצל ילדים.

תסמיני הפרעת קלפטומניה

לא קל לאבחן את הפרעת הקלפטומניה. אפילו אדם קרוב מאוד או בן זוג לא בהכרח יכול לדעת על קלפטומניה אצל מי שחי לצידו. הבושה ורגשות האשם לרוב ימנעו מהסובלים להודות בהפרעה ולבקש עזרה מקצועית.  פעמים רבות אבחון נעשה באופן עקיף כאשר אדם הסובל מקלפטומניה ייגש לבקש עזרה מקצועית בשל דברים אחרים מהם הוא סובל כמו דיכאון או תחושה של אי יציבות, בולימיה וכדומה.

ארגון הפסיכיאטרים האמריקאים זיהה את הקריטריונים הבאים כחלק מקריטריונים המאפיינים קלפטומניה:

  1. גניבה חוזרת וכרונית של חפצים שאין בהם צורך שימושי או כלכלי
  2. אקט הגניבה עצמו מלווה בתחושות של סיפוק, הנאה אפילו והקלה.
  3. הצורך לגנוב אינו מונע מתוך תחושות כעס או נקמה, ואינו נובע מהפרעות של דלוזיה או הזיות.
  4. הדחף לגנוב לא זוהה כחלק מהפרעה אישיותית אחרת, הפרעת התנהגות או אפיזודה מאנית.

מה הגורמים לקלפטומניה?

כמו בהפרעות נפשיות רבות, גם כאן לא זוהו במחקרים גורמים חד משמעיים שגורמים לפרוץ ההפרעה. שוב, כמו בהפרעות אחרות יש שמסבירים את קיום ההפרעה באי איזון וחריגות כימיות במוח. מהכיוון הפסיכולוגי משערים שהדחף לגנוב הוא ביטוי לדחפים עמוקים מיניים או אגרסיביים.

וישנה השערה שיש גורמים חברתיים לקלפטומניה; התפתחות של ההפרעה בתקופות בהם האדם סובל מלחץ ומתח נפשי כבד, לאחר משבר כלשהו בחיים. אובדן של אדם קרוב, סיום תקופה בחיים כמו מערכת יחסים או עבודה וכן הלאה.

מה הטיפול בקלפטומניה?

הטיפול בקלפטומניה הוא למעשה טיפול בהתמכרויות ושליטה בדחפים. הטיפול המומלץ ביותר במקרים כאלו הינו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, או בשמו המקוצר טיפול CBT (Cognitive Behavioral Therapy). לעיתים, פסיכיאטר אף ימליץ לשלב טיפול תרופתי. טיפול CBT מאופיין באבחון וטיפול בשני רבדים: הרוב הקוגניטיבי-מחשבתי, והרובד המעשי-התנהגותי.

ברובד הקוגניטיבי של הטיפול, קודם כל מזהים את דפוסי החשיבה ואת הסיטואציות המהוות טריגר לפרוץ הדחף לגנוב אם יש כאלה. מתי בדיוק זה מתעורר אצל אדם הסובל מקלפטומניה? מה גורם לו לרצות לגנוב מבלי יכולת לשלוט בכך? וגם, מהן התחושות המלוות את כל התהליך – מהרגע שמתעורר הרצון לגנוב דרך זמן הפעולה עצמה ועד התחושות שאחר כך. ניתוח משותף של מכלול התחושות יוביל לזיהוי דפוסי המחשבה הבעייתיים בתהליך והחלפתם בדפוסים חדשים ומועילים כדי לעזור להילחם בדחפים.

ברובד ההתנהגותי לומד המטופל טכניקות שונות להתנהגות שמסייעות גם להגברת המודעות למצבו ובעיקר טכניקות להתמודדות טובה יותר עם הדחף לגנוב.

טיפול CBT הינו טיפול קצר טווח שמכוון לפתור את הבעיה לטווח הארוך אך בזמן הקצר ביותר שניתן – להקל על התחושות הקשות והמצוקה שלאחר מעשה שמלוות אדם הגונב בניגוד לשיקול דעתו וההיגיון הבריא.